Welcome, visitor! [ Register | Login

 

Cinsel İstek Bilimi Cinsel Yaşamınızı Nasıl Geliştirebilir?

  • Listed: 7 Nisan 2019 01:05
  • Expires: 8681 days, 16 hours

Description

Sadece bir toplum olarak cinsel istek ve fanteziden bahsetmekten kaçınmakla kalmayıp, ciddiyetle çalışmaktan kaçınıyoruz. Konuyla ilgili bilimsel bilgi seviyemiz şaşırtıcı derecede sınırlı, diyor sosyal psikolog Kinsey Enstitüsünde araştırma görevlisi olan doktora öğrencisi Justin Lehmiller. Lehmiller kariyerini geçici seks, cinsel sağlık ve en son cinsel fantazi yi araştırmak için harcadı. Son iki yıllık kapsamlı çalışması 4.000’den fazla Amerikalıyı içeriyordu ve hem büyüleyici hem de rahatlatıcı. Bir şey için, düşündüğünüzden daha fazlası, aynı şeyi hayal ediyor.

Lehmiller’in bulguları yeni, aydınlatıcı kitabında Bana Ne İstediğini Söyle: Cinsel İstek Bilimi ve Cinsel Yaşamını iyileştirmene Nasıl Yardım Edebilir? Kitabında yayımlandı. Araştırmalarla donanmış olarak, kolektif fantezilerimizi anlatıyor ve kişiliklere nasıl bağlı olduklarından cinsel geçmişlerimizin arzularını nasıl şekillendirdiğine kadar her şeyi ele alarak ne anlama geldiklerini anlamalarına yardımcı oluyor. Ve cinsel sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birinin arzularınızı kabul ettiği ve onlardan bahsettiği sonucuna varmıştır.

Justin Lehmiller ile Ph&.S

Cinsel istek Nasıl Yönleniyor

Cinsel fantezilerimiz kim olduğumuz hakkında daha derin bir şey ortaya koyuyor mu?

Bir
Fantezilerimizin hem cinsel geçmişimiz hem de kişiliklerimizle çok derin bir bağlantısı var. Bir dereceye kadar seks ile edindiğimiz tecrübeleri bir dereceye kadar yansıtırlar; örneğin, birisinin ilk cinsel deneyimi sırasında gerçekleşen etkinliklerin o zamanki cinsel fantezilerinde görünme olasılığı çok büyüktü. Bu, bu erken deneyimlerin bize “damga ettiğini” ve bunları yaşamlarımız boyunca bizimle birlikte taşıyabileceğimizi göstermektedir.

Bizim fantezilerimiz de eşsiz psikolojik ihtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde tasarlanmış gibi görünmektedir. Bu nedenle, dışa dönük, giden bir kişi iseniz, yeni insanlarla tanışma ve onlarla etkileşime geçme arzusunun grup seks ya da monogamiye olmadan fantezilerinizde görünmesi muhtemeldir. Eğer nevrotik eğilimleri olan biriyseniz ve stresi iyi kullanamıyorsanız, fantezilerinizin güvenli bir şekilde oynaması ve maceralı şeyleri denemek gibi potansiyel olarak sizi strese sokabilecek içerikten kaçınması olasıdır. Bunun yerine, fantezileriniz romantizm gibi daha sakinleştirici duygusal içerik içerebilir.

S
Cinsel fantaziyle utanç arasında neden bu kadar güçlü bir bağ var?
bir
Bu bağlantı büyük ölçüde kültürden kaynaklanıyor. Siyasi ve dini otoriteler uzun süredir bize, cinsiyet konusunda “normal” ve “uygun” olanların çok sınırlı olduğunu söylediler. Birçoğumuz, “cinsiyet” in yalnızca penis-vajinal ilişki anlamına geldiği ve yalnızca tek eşli ilişkiler içerisinde gerçekleşmesi gereken bir eylem olduğu mesajıyla büyüdük. Birçoğumuzun, “istediğimiz” bize söylenenden farklı bir şey arzu ettiğimizde utandığını ve utandığını hissetmememiz şaşırtıcı değil.

 

Erkeklerin ve kadınların cinsel fantezilerinde önemli farklılıklar buldunuz mu?

Erkeklerin ve kadınların hayal kurduğu şeylerde çok fazla örtüşme vardı. Üçlü gibi, erkeklerin büyük bir sıklıkta hayal kurduğu şeylerin çoğu, çoğu kadının da hayal kurduğu şeylerdi. Erkeklerin yüzde doksan beşi ve kadınların yüzde 87’si grup seks fantezileri yaşadığını bildirdi. Aynı şekilde, kadınların tutku ve romantizm gibi sıkça hayal ettikleri şeylerin çoğu erkeklerin fantezilerinde de ortaya çıktı. Hem erkeklerin hem de kadınların yüzde 80’inden fazlası, mum ışığında bir akşam yemeğinde veya bir şöminenin önünde olduğu gibi romantik bir ortamda seks hakkında hayal ettiklerini söyledi.

Yine de bazı önemli farklılıklar vardı. Erkekler fantezilerinde kiminle seks yaptıklarına daha fazla önem verirken, kadınlar cinsiyetin oluştuğu yere daha fazla vurgu yaptılar.

Ayrıca, kadınların BDSM hakkında daha fazla fantezileri vardı ve erkekler, voyeurizm (seks yapan veya soyunan diğer insanlara casusluk) ve teşhircilik (cinsel organlarını başkalarına maruz bırakma) gibi, tabu aktivitelerine katılma konusunda daha fazla fanteziye sahipti. Erkekler aynı zamanda “giyinme eğilimi” olarak adlandırdığım fantezilerden daha fazlasına da sahipti; bunlar arasında giyinme ya da fiziksel olarak diğer cinsiyet haline gelmenin nasıl olacağını hayal etme gibi aktiviteler var.

Fantezilerimiz yaşlandıkça değişiyor mu?

İnsanların cinsel fantezileri, büyüleyici bulduğum yaşla birlikte değişiyor. Bunun, psikolojik ihtiyaçlarımızın yaşlandıkça değiştiğinden ve fantezilerimizin onları karşılamak için ayarladığı için şüpheleniyorum.

Yaşla birlikte gözlemlediğim en büyük değişikliklerden biri, üçlü grupla ilgileniyordu. İnsanların üçlü gruplara ilgisi kırk yaşına kadar, 50’lerin ortasına kadar yüksek kaldığı ve bu noktada yeniden gerilemeye başladığı dönemde artmıştır.

Bence burada olan şu ki seks – herhangi bir cinsiyet – genç yetişkinler için bir yenilik çünkü çok fazla cinsel deneyime sahip değiller. İnsanlar yaşlandıkça ve uzun süreli tek eşli ilişkilere girme olasılıkları arttıkça, cinsel yaşamları rutin hale geldiği için, üçlüler gibi cinsel yenilikler canlandırıyorlar. Daha sonra, insanlar sağlık durumu değişiklikleri yaşamaya başladığında ve cinsel zorluklar daha yaygın hale geldiğinde, cinsel yenilik daha az önemli ya da daha az pratik olabilir.

Kaynak

Listing ID: 4145ca91f62bdb15

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply