Welcome, visitor! [ Register | Login

 

Çıplaklık

  • Listed: 9 Nisan 2019 18:36
  • Expires: This ad has expired

Description

Çıplaklık tarihi, tarihteki farklı kültürlerde çıplaklığın sosyal tutumunu içerir. İnsanların kıyafet giymeye başladıkları bilinmemekle birlikte, giysilerin yaklaşık 72.000 yıl önce insan toplumunda yaygınlaştığını gösteren bazı arkeolojik kanıtlar olmasına rağmen.  Çıplaklık (veya tamamlanmayan çıplaklık) geleneksel olarak ılık iklimlerde bazı avcı-toplayıcı kültürlerde hem erkekler hem de kadınlar için sosyal bir norm olmuştur ve pek çok yerli halk arasında hala yaygındır. Antropologlar, hayvan derileri ve bitki örtüsünün, özellikle yeni iklimlere göç eden insanlar gibi soğuktan, sıcaktan ve yağmurdan korunmak için kaplamalara adapte edildiğine inanmaktadır; alternatif olarak, ilk önce sihir, dekorasyon, tarikat veya prestij gibi başka amaçlar için de icat edilmiş ve daha sonra da pratik olduğu bulunmuştur.

Eski Mısırlılar asgari kıyafet giyerlerdi ve çok sayıda eski Akdeniz kültüründe, erkeklerin ve erkeklerin atletik ve / veya külteci çıplaklığı doğal bir konsepttir. Antik Roma’da çıplaklık kamuya açık bir utanç olabilir ve halk hamamlarında veya erotik sanatta görünse de, geleneksel ortamlarda bile rahatsız edici veya rahatsız edici olabilir. Japonya’da halk çıplaklığı, Meiji Restorasyonu’na kadar oldukça normal ve yaygındı. Avrupa’da Aydınlanma Çağı sırasında çıplaklığa karşı tabular büyümeye başladı ve Viktorya dönemi tarafından halkın çıplaklığı müstehcen olarak kabul edildi. 20. yüzyılın başlarında, modern naturist hareket gelişmeye başladı.

İçindekiler Çıplaklık

1 Paleolitik tarih
2 Eski Mısır
3 Eski Yunanistan
4 Eski Roma
5 Japonya
6 Geleneksel kültürler
7 Yakın tarih
8 Çocuk
9 Ayrıca bakınız
10 Notlar ve referanslar
11 Daha fazla okuma
12 Dış bağlantılar
Paleolitik tarih

Çıplaklık

Çünkü hayvan derileri ve bitkisel materyaller kolayca ayrışır, giysinin ne zaman ve nasıl geliştiğine dair arkeolojik kanıt yoktur. Bununla birlikte, son zamanlarda insan biti araştırmaları, giysilerin yaklaşık 72.000 yıl önce insan toplumunda yaygınlaştığını göstermektedir. [1] Bu doğruysa, bu, yaklaşık 128.000 yıl boyunca ve anatomik olarak modern insanlık tarihinin büyük bir bölümünde insanların giyilen kıyafetlere sahip olamayacağı anlamına gelir. Bazı antropologlar, Homo habilis ve hatta Homo erectus’un, kıyafet kökenlerini belki de bir milyon yıl veya daha fazla bir sürede yerleştirmek için hayvan derileri kullanabileceğine inanmaktadır.

Eski Mısır
Ana madde: Eski Mısır modası
Eski Mısır’daki moda bin yıl boyunca fazla değişmedi. Eski Mısırlılar minimum kıyafet giydiler. Alt sınıfların hem erkekleri hem de kadınları genellikle çıplak göğüslü ve yalın ayaktı, bellerinde basit bir peştemal vardı. Köleler tipik olarak hiçbir şey giymedi. Daha zengin kadınlar genellikle göğsün hemen üstünde veya altına gelen bol dökümlü veya yarı saydam çamaşırlardan oluşan bir elbise olan kalasirisi giydiler. Kadın eğlenceler çıplak performans gösterdi. Çocuklar 12 yaşına kadar ergenliğe kadar kıyafetsiz gitti.

İçindekiler

Asgari giyim miktarı eski Mısır’daki norm olmasına rağmen, gelenek diğer bazı eski kültürler tarafından küçük düşürücü olarak görülüyordu. Örneğin, İbranice İncil’i şöyle kaydeder: ‘Öyleyse Asurlular kralı Mısır mahkumlarını ve genç ve yaşlı, çıplak ve yalınayak Etiyopya’nın esaretini, kalçaları Mısır’ın utancına kapılmış olarak götürür.’ [5 ] Benzer görüntüler birçok imparatorlukta, diğer imparatorluklarda da görülür.

Çıplaklık

Antik Yunanistan

Minos gençleri çıplak ama bir kuşak için (Santorini adasında açık havada)
Bazı antik Akdeniz kültürlerinde, avcı-toplayıcı evrenin çok ötesinde olsa bile, erkeklerin ve erkeklerin atletik ve / veya külteci çıplaklığı – ve nadiren kadın ve kızların – doğal bir konsepttir. Minos medeniyeti, boğa sıçrayanları en sevdiği olay olan atletizm ödülünü kazandı. Her iki cinsiyet için üstsüzlük kültürel norm olduğu için hem erkekler hem de kadınlar yalnızca bir peştemal giydiler; erkekler açık pantolon giyerken, kadınlar açık cepheli bir elbise giyerlerdi.

Eski Yunanistan, aynı zamanda kılığa ya da kıyafete yansıyan estetiğe özel bir hayranlık duyuyordu. Sparta’nın sıkı eğitim kuralları (agoge) vardı ve çıplak olarak fiziksel egzersiz yapıldı. Sporcular, halka açık spor etkinliklerinde çıplak olarak yarıştı. Spartalı kadınlar, erkekler gibi, halkın alayı ve festivallerinde bazen çıplak olurlardı. Bu uygulama, erkeklerin savaşta olmadıkları zamanlarda erdemi ve kadınlarda sağlık takdirini teşvik etmek için tasarlandı. [8] Kadınlar ve tanrıçalar normalde çıplak Afrodit hariç, Klasik dönem heykellerinde giydirilmiştir.

Bir kouros, ideal erkek çıplak bir Arkaik tasviri
Bununla birlikte, genel olarak, utanç veya suç ya da bireyin sosyal rahatlığı kavramları, şu anda Güney’deki istisnalar dışında, Yunanistan’ın geri kalanında ve doğuda ve batıda antik dünyanın kamusal çıplaklıklarını caydırıyor gibi görünmektedir. Amerika, Afrika ve Avustralya’da. Polybius, Keltlerin genellikle çıplak savaştığını iddia ediyor: ‘Bu çıplak savaşçıların ortaya çıkması korkunç bir manzaraydı.

Listing ID: 6025cacb839663ae

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply